Finanční gramotnost v dětských domovech: Slabší než průměr…

Základy finanční gramotnosti dostávají děti v rodinách. Rodiče jsou jim vzorem a příkladem – ať již dobrým a zodpovědným, či tím druhým. Jak jsou na tom ale děti bez rodin či s nefunkčními rodinami v dětských domovech?

V roce 2015 byl zveřejněn výsledek průzkumu, který zorganizoval zapsaný spolek Mimo domov prostřednictvím agentury Ipsos mezi dětmi v dětských domovech „Integrace dětí z dětských domovů do společnosti“. Jednalo se o poměrně rozsáhlý průzkum zahrnující jak kvalitativní výzkum (hloubkové dotazování respondentů), tak kvantitativní výzkum („klasické“ dotazníkové šetření). Součástí projektu byl též průzkum finanční gramotnosti, bez níž nemá člověk v dnešní společnosti příliš velké šance na úspěch.

Hloubkové rozhovory byly uskutečněny s 27 mladými lidmi, kteří vyšli z dětských domovů, ale následně se museli vrátit pro pomoc. Zapojení do společnosti se ukázalo být nad jejich síly a sami to nezvládli. Následný kvantitativní výzkum byl realizován dotazováním 102 dětí, které měli odejít z dětského domova do jednoho roku. Do průzkumu bylo zapojeno celkem 13 dětských domovů.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.