Inflace: Jak moc ohlodá úspory?

Inflace je všudypřítomná. Česká národní banka (ČNB) ji plánuje na úrovni kolem 2 % ročně a nechává tak ohlodávat úspory. Jak moc připraví inflace střadatele o naspořené peníze?

Inflace představuje růst cenové hladiny. Je měřena nejčastěji indexem spotřebitelských cen, ovšem jsou i další indikátory. A ani index spotřebitelských cen není zcela spolehlivý. Při jeho počítání vychází Český statistický úřad (ČSÚ) ze spotřebního koše, v němž jsou uvedeny spotřebovávané položky domácnostmi. Ovšem zdaleka ne každá domácnost nakupuje veškeré zboží, které je ve spotřebním koši uvedeno. A tak na každého dopadá inflace jinou vahou.

I když připustíme, že spotřební koš má svou relevanci (a on ji má, neboť vychází ze spotřebovávaných statků v ekonomice), ani pak není index spotřebitelských cen přesným odrazem inflace. Pro zastánce konspiračních teorií je téměř nepředstavitelné, že inflaci podhodnocuje. To vychází ze skutečnosti neměnnosti spotřebního koše. Růst ceny jedné položky vede ke zvýšení indexu spotřebitelských cen více, než jak dopadne na domácnosti. Ty mohou upravit svou spotřebu a místo dražšího zboží nakoupit více levnějšího substitutu.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.