Investovaný majetek ve fondech roste. Investujeme efektivně?

V průběhu 2. čtvrtletí letošního roku vzrostl objem majetku v podílových fondech o 1,7 %. Celkem mají domácnosti a právnické osoby ve fondech uloženo 488 mld. Kč. Ovšem není fond jako fond. Jsou peníze investované efektivně?

Efektivita investice závisí především na investičním horizontu. Výhodou podílových fondů je, že nabízí nástroje pro investice na libovolný investiční horizont. Krátkodobé peníze mohou být uloženy ve fondech peněžního trhu, které jsou téměř stejně bezpečné jako bankovní vklady a které zpravidla nabízejí o něco vyšší výnos, pro střednědobé peníze jsou určeny dluhopisové a smíšené fondy a na dlouhý horizont lze vybírat mezi smíšenými a akciovými fondy.

Potíž českých domácností je ale chybějící finanční plán – tedy kdy, na co a v jakém objemu budou finanční prostředky potřebovat. Z toho důvodu preferují nízko rizikové (nekolísající) investice, které jsou snadno dostupné. Jinými slovy: Volí raději jistou ztrátu na spořicích účtech než zisk v delším horizontu s kolísáním v průběhu času.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.