Letošní růst hypotečního trhu: Jen refinancování?

V letošním roce zažívá hypoteční trh nečekaný růst. Co za ním stojí? Zlí jazykové ho přičítají refinancování stávajících hypoték. Trh jako celek by růst neměl, ale měly by se pouze přerozdělovat stávající hypotéky. Jaký je skutečný vliv refinancování na letošním růstu nových hypotečních obchodů?

Podíl refinancování na nových hypotečních obchodech je velkou neznámou. Zatímco některé zejména menší banky dosahovaly až téměř polovinu poskytnutých hypoték v rámci refinancování, jiné, zpravidla velké, podíl refinancování na nových obchodech bagatelizují. A protože čísla podílu hypoték z refinancování střeží jak oko v láku na okurky, skutečný podíl refinancování lze pouze odhadovat.

V rámci sledování Fincentrum Hypoindexu evidujeme též tři kategorie poskytovaných hypoték: na výstavbu, na koupi a ostatní. Klíčem k odhadu podílu refinancování je třetí z uvedených kategorií. Neobsahuje sice pouze hypotéky přetažené z jiného finančního domu, ale ty tvoří hlavní část, která se v čase může vyvíjet. V kategorii „ostatní“ jsou také např. hypotéky na vypořádání společného jmění či dědictví apod.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář