Michael Pupala: Chceme být specialistou na financování bydlení

Hypoteční trh se mění. A mění se i trh stavebního spoření. Oba mají ale jedno společné. „Trh financování bydlení je plnění snů pro koncového zákazníka. Podle jeho potřeb a možností umíme nabídnout to nejlepší ze světa stavebního spoření a hypoték,“ říká Michael Pupala, generální ředitel finanční skupiny Wüstenrot.

Stavební spoření slaví 25 let. Prošlo úspěšnými dobami i krizemi, kdy se např. snižoval státní příspěvek. Jak moc je státní podpora významná pro samotný produkt stavebního spoření?

Jednoznačně věříme myšlence stavebního spoření a věříme tomu, že princip stavebního spoření má svou životnost a ukazuje, že dlouhodobě funguje. Jsme přesvědčeni, že s tím, jak se vyvíjí úrokové sazby na trhu, tak základní princip stavebního spoření, kdy si kupujete sazbu úvěru a úvěrový příslib, se vrátí. A tento princip, pokud je dobře vysvětlený, má velkou budoucnost.

I bez státního příspěvku?

Státní podpora má jednoznačně svůj smysl. Stát tím jasně říká, že tento typ spoření a tvoření si prostředků na bydlení chce podporovat. Sledujeme, že čím nižší je státní podpora, tím klesá zájem o stavební spoření. A to není dobře. Lidé by si měli tvořit prostředky a prostor na řešení bydlení či rekonstrukce do budoucna.

Státní podpora není podle mě podpora stavebního spoření, ale je to podpora státu na podporu řešení kvality bydlení a bytové výstavby, která je alokovaná na produkt, který to přímo podporuje. A je historicky prokázané, že tento produkt funguje tímto způsobem.

Nedávno jsem na jednom odborném fóru slyšel zajímavou myšlenku a rád ji zopakuji. Dokud budeme přejíždět mezi Českem a Německem a poznáme rozdíl, kde končí Německo a začíná česká vesnice, tak stavební spoření a podpora má jednoznačně smysl., Protože je co rekonstruovat, je co zlepšovat a zkvalitňovat bydlení našim lidem. Prostor je neskutečný. Neustále máme na čem pracovat.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář