Nezaplatili jste daň z nemovitosti? Nevadí!

V pondělí tohoto týdne byl poslední termín pro zaplacení daně z nemovitosti. Nestihli jste to? Zapomněli jste? Neměli jste peníze? Nevadí! Zaplaťte, až budete moci – a bez sankcí. Jen to nesmíte příliš přehnat. Do kdy je skutečně nezbytné daň zaplatit?

Nepodat daňové přiznání je problém. Za zpoždění získáte 10% přirážku a ještě se můžete dopustit trestného činu krácení daní. Jejich nezaplacení ale již trestným činem není. A i když je zaplatíte pozdě, můžete se vyhnout jakékoli sankci. Jak je to možné? Odpověď je v zákoně o správě daní a poplatků, konkrétně v části týkající se úroku z prodlení.

Daňový poplatník, který zaplatí daň později, si vyslouží povinnost zaplatit sankční úrok z prodlení ve výši repo sazby ČNB platné v první den příslušného kalendářního čtvrtletí zvýšené o 14 procentních bodů – aktuálně tedy 15 % ročně. Jenže tuto sankci finanční úřad nepředepíše (a daňovému poplatníkovi nevzniká povinnost úrok uhradit), „nepřesáhne-li v úhrnu u jedné daně u jednoho správce daně za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 200 Kč.“ (Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, § 63)

Čtěte na Hypoindex.cz

Vyšlo též na Důmfinancí.cz