Nový Katastr nemovitostí ohrozí váš majetek!

Vláda připravuje nový zákon o Katastru nemovitostí. Pokud projde v současné navrhované podobě, ohrozí majetek všech majitelů nemovitostí. Chcete také přijít o svůj byt? Stačí drobné změny v zákoně a zvýší se ochrana vlastnictví. Kdo se jim brání?

Katastr nemovitostí eviduje vlastnické a další vztahy k nemovitému majetku – pozemkům, stavbám i bytovým jednotkám. V současnosti není jeho podoba ideální. Když koupíte byt v dobré víře, můžete o něj přijít. Navrhovaná podoba je ale ještě horší. Když byt vlastníte, může vám být bez náhrady zcizen i bez vašeho vědomí.

Současná legislativa negarantuje, že záznam v Katastru nemovitostí je pravdivý. Pokud si jako kupující nezjistíte skutečný stav pořizovaného nemovitého majetku, můžete o něj přijít. Právoplatný majitel, ten, který byl o majetek nezákonným způsobem připraven (např. podvodem), se může domoci svých práv u soudu a veškeré následné převody se anulují. To se ale má změnit.

Čtěte na Hypoindex.cz

Vyšlo též na Našepeníze.cz

2 thoughts on “Nový Katastr nemovitostí ohrozí váš majetek!

  1. Pane Zámečníku, neděste lidi. Z Vašeho článku je zřejmé, že znáte podstatu věci a jistě také víte, že katastr byl a je služkou vládní moci. Sám si nic ve prospěch či neprospěch občana nemůže vymyslet. Vyšel z téměř dokonalých základů Pozemkové knihy tj. téměř 200 let tradice a práva. Sám o sobě se nezdeformoval. Takže občanům napište, že katastr pracuje podle zákona, který jim připravili jejich volení zástupci. V tomto sektoru jsem pracoval 40 let a katastr nikdy nikomu nic nezval, protože pracoval podle platných zákonů. I v minulém režimu bylo vlastnické právo plně respektováno.
    S pozdravem Jan Štěrba.

    1. Pane Štěrbo, nikde nepíšu, že by katastr nemovitostí nepracoval podle zákonů, nebo že by někomu něco vzal. Píšu, že podle současných zákonů lze podvodem připravit občana o nemovitý majetek se špatně vymahatelnou nápravou (vychází ze zkušeností poškozených a jejich právníků) a že podle připravovaného zákona bude náprava ještě těžší, ne-li nemožná. A skutečností také je, že návrh příslušného zákona připravovali lidé z katastru.

      To, že případná krádež probíhá podle platného zákona, neznamená, že se nedá nazvat krádeží. V 50. letech (to je čas, který jsem naštěstí nezažil a znám ho jen z vyprávění lidí, kteří ano, a z knih) docházelo ke „znárodňování“ či „kolektivizaci“ podle zákona (alespoň ve většině případech), a přesto bych se nebál to označit krádeží.

Napsat komentář