Otevřete oči, přichází cyberpunk

Rozvinutá technika a vláda korporací. Vše podřízeno zisku a kdo nemá prostředky na přežití, nemá právo na život. Vize science fiction ze vzdálené budoucnosti. Nebo se cyberpunk již přiblížil? Jedna událost naznačuje, že tomu tak je.

Vědeckotechnický rozvoj posledních desetiletí se zdá být nezadržitelný. Výkonnost počítačů se zrychluje nezpomalujícím tempem a technické novinky zaplavují svět. Významné společnosti fúzují, jejich síla je větší než síla středně velkých států a dále roste. Ani poslední krize a světové recese tento trend nezpomalily. Naopak. Korporace reportují opět rostoucí zisky – a problémy mají státy a jejich občané, které krizi platí.

K „nastolení“ cyberpunku je zřejmě ještě daleko. Ale může se přiblížit nečekanou rychlostí. Jeden náznak, jak by k tomu mohlo dojít, přineslo v nedávné době Finsko. Požadovalo po Řecku jako zástavu vůči řeckému dluhu řecké ostrovy. Kdyby Řecko svůj dluh nesplatilo, Finsko by se tak rozprostíralo nejen na severu, ale i na jihu Evropy. Ale co to má společného s korporacemi?

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář