Penzijní fondy: Vyplatí se jít do rizika?

Naprostá většina lidí spořících si na penzi s penzijními společnostmi má peníze zaparkované v transformovaných fondech. Ty ale příliš nevydělávají. Vyplatí se jít do rizika a přejít do účastnických fondů?

Spoření s penzijními fondy může být jedním z nejefektivnějších způsobů odkládání prostředků na stáří. Má ale jeden háček: Lidé jsou příliš konzervativní a obávají se kolísání hodnoty jejich majetku. Proto se raději nechají obírat inflací či investují peníze do nemovitostí, jejichž hodnota sice také kolísá, ale není to tak vidět. Na rodinném domě či vstupních dveří do bytu zkrátka nevisí cenovka s hodnotou, za kterou je aktuálně možné nemovitost zpeněžit.

Lidé v Česku jsou konzervativní. Proto slyšeli nejen na státní příspěvek při spoření na penzi, ale také na proklamovaný každoroční nezáporný připisovaný výnos. Jistota černé nuly ovšem s sebou nese i druhou stránku – nízké výnosy. Za kladné zhodnocení bez ohledu na stav finančních trhů nese zodpovědnost penzijní společnost, ovšem výnos z případného rizika má její klient. Proto se celkem rozumně správci penzijních prostředků riziku vyhýbají.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.