Petr Mikšíček: Bez předplacených provizí lidem nikdo neporadí

Proč by si měl klient finančního poradce předplácet poplatky u podílových fondů? „Poradce musí být zaplacen, a zároveň se musí jednat o řešení win-win, tedy výhodné i pro klienta,“ říká Petr Mikšíček, regionální ředitel společnosti Fincentrum.

Poměrně horkým tématem posledních dní a týdnů jsou předplacené poplatky u investic. Nedávno jsem psal článek, proč předplacené poplatky spíše nepoužívat. Je zde ale ještě jeden důležitý pohled na věc. A ten máte vy.

Jedná se o obchodní pohled. Je důležité, aby časem vůbec zbyl ještě někdo, kdo bude moci služby pro klienty dělat. Dívám se na to z pohledu manažera, který vychovává lidi, aby práci finančního poradce dělali dobře a dlouhodobě. Poradce musí být zaplacen, a zároveň se musí jednat o řešení win-win, tedy výhodné i pro klienta. Jinak s vaším pohledem souhlasím.

Nejrůznější výpočty od různých autorů vychází tak, že pro klienta je ekonomicky nejvýhodnější, když platí průběžně placený vstupní poplatek, když už nemá investice bez poplatků zcela, než poplatek předplácený. Proč je tedy potřeba, aby klient poplatky předplácel, když je to pro něj méně výhodné?

Myslím, že částečná odpověď je znovu v obchodním pohledu. Aby poradce mohl dobře klientovi radit, potřebuje mít čas a prostředky na vzdělávání, což půjde těžko, pokud mu bude vyplácena provize z průběžně placených investic v řádek desítek korun měsíčně. (Za 1000 Kč/měs. do akciového fondu jde cca o 20 – 30 Kč/měs. z průměrné poradenské pozice.)

Dále je potřeba definovat, co si klient za předplacený poplatek kupuje. Investice skýtají hromadu změn v průběhu doby placení smlouvy – mohou to být nejrůznější poklesy i pozitivní trendy, kde může poradce klientovi slušně poradit, kam by měl peníze investovat a kdy investici odkupovat. To vše by mělo probíhat na pravidelném ročním servisu, kde poradce klienta seznámí s aktuální situací v jeho investicích, vysvětlí např. výpisy z účtů a doporučí co dál.

Měl by také dodržovat určité zásady. Kupříkladu když bude klientovy investice přesouvat do jiného fondu, neměl by si poplatek účtovat znovu.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.