Vláda zastaví růst důchodového věku. Co na to hypotéky?

Při schvalování hypotéky banky přihlíží k příjmu žadatele. Ten ale strmě klesne při odchodu do důchodu. Do jakého věku musí dlužník hypotéku splatit a jak změní pravidla bank změna výpočtu důchodového věku?

S odchodem do důchodu prudce klesá příjem. U mírně nadprůměrného příjmu přibližně na třetinu. A s nižším příjmem zároveň klesá i schopnost splácet úvěry. Čím je vyšší věk odchodu do důchodu, tím později pravděpodobně odejde člověk z produktivního věku do penze a sníží se mu příjem. „Malá penzijní reforma“ vytvořila plovoucí, stále se zvyšující věk odchodu do penze bez stanoveného stropu. Např. ročník 1977 měl jít do důchodu v 67 letech bez ohledu na pohlaví a počet vychovaných dětí a lidé mladší měli jít za každý rok do důchodu o 2 měsíce později.

Současná vláda má ovšem jiný názor na stárnutí populace než předchozí, a tak po zaříznutí 2. pilíře ruší i automatické prodlužování věku odchodu do důchodu a včera stanovila strop pro odchod do penze v 65 letech. „Není přece reálné, aby lidé byli nuceni pracovat ve věku starším 65 let,“ tvrdí Michaela Marksová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí. Ve věku vyšším ovšem měli jít lidé dnes mladší 50 let – tedy za více než 15 let. Rozhodnutí o posunu věku odchodu do důchodu přitom může ovlivnit lidi s hypotečním úvěrem.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.