Jakub Krčmář: Realiťák se musí klientovi vyplatit

„Práce makléře, když ho klient využívá a platí mu provizi, se mu musí vyplatit,“ říká Jakub Krčmář, který rozvíjí realitní byznys pod Broker Consultingem. Co je na práci makléře nejdůležitější a jaký prodej byl pro něj nejtěžší?

Co vás přivedlo k práci realitního makléře?

Mám strejdu, který celý život podniká v nákupu a pronájmu nemovitostí. A mně se to hrozně líbilo z investorského hlediska. Dávaly mi smysl v budování byznysu, dlouhodobých nájmů a pasivního příjmu.

Osobně jsem k realitám „čuchnul“ přibližně ve svých 21 letech, kdy jsem si koupil svůj první investiční dům na pronájem. To pro mě byla ohromná škola jak nastavit nájmy, jak koupit nemovitost a jak ji provozovat.

Pracuji v oblasti financí, kde jsme 5, 6 let zpátky udělali rozhodnutí, že se začneme věnovat realitním službám. A já jsem je chtěl rozjet. Říkal jsem si, že k financím přiberu nové realiťáky, kterým budeme dávat realitní obchody našich klientů. Mou představou bylo, že je budeme zásobovat „zadarmo“ za nějaké tipy obchody. Realiťáci ani nechtěli věřit, že něco dostanou zadarmo. Ale ne moc lidí se této myšlenky chytlo.

Nastoupil k nám jeden realiťák, kterému se ta myšlenka líbila, a s ním jsme v našem ředitelství začali rozvíjet realitní byznys. Ale šlo to strašně pomalu. Nebyl jsem s tím spokojený a chtěl jsem něco změnit.

Přibližně před 3 lety ta změna nastala. Dává mi smysl propojení financí a realit, obchod mám rád a realitní branže se mi také líbí. Řekl jsem si, že pokud někdo má být v oblasti realit leader a jít s vlajkou v čele, abychom všichni začali dělat reality, tak to musím být já. A tak jsem nabral první realitní obchody.

Z pozorování dobrých realitních makléřů jsem si nastavil laťku a dal jsem si vizi, jak budu chtít reality dělat.

Nejprve mým hlavním byznysem byly finance a reality byl jen doplněk. Postupně se to ale začalo obracet.

Působíte pod Broker Consultingem. S tím souvisí i filozofie vaší firmy, kdy Petr Hrubý chce, aby finanční zprostředkovatelé se stali zároveň i realitními makléři. Zvládáte obě činnosti, nebo se soustředíte jen na jednu a část předáváte svým kolegům?

Je to dobrá filozofie. Je mnoho lidí, kteří dělají finance i reality. Každý z nich má něco, co má přednější. Např. dělali finance a reality k tomu začali doplňovat. Dostali know-how, informace, jak to dělat, první krůčky se zkušenými lidmi… a první obchody z doporučení od svých klientů. A nejsou pod obrovským tlakem, že musí nabírat nemovitosti, jinak „umřou hlady“. Postupně se jim to rozvíjí. To je také fajn strategie.

Ano, bylo by to ideální, ale ideálně všechno vždycky nefunguje. Proto tu jsou lidé, kteří chtějí dělat jen finance a reality předávají schopným realiťákům za nějaké tipy. A mě se postupem času podařilo navázat spolupráci s různými makléři, ať z trhu, nebo nové lidi, kteří chtějí dělat jen reality. A já nebudu ten, kdo jim bude říkat „a teď budeš dělat finance, prostě musíš“.

Mám tým 30 až 40 lidí. Z nich je polovina realiťáků a polovina lidí, kteří dělají finance i reality.

Cílem je reality a finance spolu, abychom klienty dokázali obsloužit po obou stránkách. Ale nemusí to dělat jeden člověk. Cílem je, aby byl klient spokojený a abychom to dokázali dát ideálně pod jednou střechou. A jestli to udělá schopný realiťák v kombinaci se schopným finančníkem, každý se dokáže naplno věnovat své profesi a být odborníkem, tak jsem s tím absolutně v pohodě.

Nepotřebuji, aby všichni dělali všechno. Pokud chce být někdo schopný realiťák a dává ještě sílu do financí, tak ho to může zabrzdit. Pokud nemá tři až čtyři asistentky, které mu s tím budou pomáhat. A to se u nás také hodně rozjelo. Mnoho schopných obchodníků, kteří nestíhají, si k sobě berou asistentky, které jim pomáhají s administrativou.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..