Jiří Mesároš a Ondřej Marek: Investora do dluhopisů zodpovědnosti nikdo nezbaví

Trh s firemními dluhopisy zažívá zlaté období. Na to se navázali podvodníci s podvodnými dluhopisy, které neplánují splatit. Jak je rozlišit? A jak by měl postupovat zájemce o investice do dluhopisů? Odpovídají Jiří Mesároš a Ondřej Marek z inzertního portálu Dluhopisy.cz.

Na portále Dluhopisy.cz inzerujete nabídky dluhopisů českých firem. Na českém trhu se ale objevuje řada vysoce rizikových i podvodných dluhopisů. Jakým způsobem vybíráte firmy, s nimiž uzavřete spolupráci?

Jiří Mesároš: Přesto, že jsme inzertní portál, neznamená to, že u nás může inzerovat každý. Na českém trhu patříme k lídrům a jen za první kvartál roku 2019 nás oslovilo více než 100 firem, které u nás chtěly inzerovat. Z celé stovky jsme inzerci schválili jen třem společnostem.

Ondřej Marek: Výběr je vícekolový. Z pochopitelných důvodů nebudu uvádět všechny podrobnosti. Pracujeme ale jak s otevřenými, tak placenými zdroji informací. Na začátku si podrobně projdeme ekonomiku inzerentova záměru (business-plán, výkazy atd.), prověřujeme podnikatelskou historii lidí zainteresovaných v projektu, zohledňujeme informace z daného odvětví. Zároveň se například jezdíme dívat na místa, kde se mají záměry realizovat, a tak podobně. Na konci celého procesu také řešíme pro daný projekt nejvhodnější zajištění konkrétní emise, aby byli investoři chráněni.

Náš postup stále upravujeme, reagujeme na nové trendy i triky nepoctivců. Na českém trhu s dluhopisy bohužel podvodníků přibývá.

Vše, co jsem popsal je ale pouze náš interní proces. Emise pro investory nijak nehodnotíme a výsledky prověřování nezveřejňujeme. Smlouvu s emitentem uzavírá investor. Je tedy na něm, aby si vše prošel a zvážil případné riziko. Riziko spojené s dluhopisy vždy nese investor a z povahy věci tomu nemůže být jinak.

Kolik emitentů, kteří mají zájem prodávat dluhopisy prostřednictvím vašeho portálu, řádově  odmítnete?

Jiří Mesároš: Jak už jsem zmínil, jsou to necelá 3 % emitentů, které přijmeme. Rozhodně tedy neplatí, že bereme každého. Naopak. Za první 4 měsíce nás letos oslovilo přesně 127 firem a podnikatelů, ze kterých jsme jich 35 zamítli okamžitě a 92 vyzvali k nějakému doplnění a jednání. Celým procesem prošli pouze tři emitenti, kteří u nás inzerují. Troufnu si říct, že máme jedna z nejpřísnějších kritérií.

Většina námi odmítnutých emisí se brzy objevila na konkurenčních portálech, nebo se snažila prodávat dluhopisy vlastní cestou.

Tím, jak kritéria zpřísňujeme, počet schválených inzerentů od roku 2017 klesá. Nesoustředíme se na kvantitu, ale na kvalitu.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.