Kasia Kiladis: Obchodní válka s námi bude velmi, velmi dlouho

Navzdory občasnému uklidnění situace mezi USA a dalšími státy v čele s Čínou se vždy našlo další jablko sváru. A nejspíš se vždy nějaké najde. „S obchodní válkou pravděpodobně budeme muset žít celé příští desetiletí,“ říká Kasia Kiladis, ředitelka investic ve Fidelity International. A proč Donald Trump nezrušil Obama care?

Poprvé jsme se setkali krátce po amerických prezidentských volbách, které vyhrál Donald Trump. Od té doby se mnohé událo. V rozhovoru jste kupříkladu uvedla, že Donald Trump bude masivně chránit domácí ekonomiku, což také dělá. Jak z tohoto pohledu vidíte současnou obchodní válku mezi USA a zbytkem světa?

Máte pravdu, když zmiňujete obchodní válku mezi USA a zbytkem světa, protože se nesoustředí prominentně na Čínu, ale také na Severní Ameriku a obchodní dohodu s Kanadou a Mexikem. A zaměřuje se i na zbytek světa včetně Evropy. Donald Trump bude pokračovat, protože skutečně věří, že je to dobré pro americkou ekonomiku.

Pro investory je ale významná globální ekonomika. Všechny velké společnosti působí mezinárodně na celém světě.

Nechci hovořit za Donalda Trumpa, nicméně on věří, že cla a stažení se z globální ekonomiky je důležité, protože USA ztrácí vedoucí pozici. Ostatní země dotují svůj průmysl a zaplavují Spojené státy levným zbožím. Čína je jednou z nich, ale i Evropa má hodně dotovaného průmyslu, což činí zboží levnějším a drží nízkou inflaci.

Stažení se z globalizace bude doprovázeno vyšší inflací, což způsobí také vyšší volatilitu trhů. Ale v dlouhém období se možná společnosti budou více soustředit na produktivitu, což jsme v průmyslu neviděli v posledních několika desetiletích. A produktivita bude více zaměřená na domácí prostředí.

Čtěte na Poradci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..