Patrik Nacher: O návrhu na zrušení podpory životního pojištění jsem otevřen diskusi

Mají se zrušit daňové odpočty investičního (a kapitálového) životního pojištění? Poslanec Patrik Nacher (ANO) je přesvědčený, že si „životko“ daňovou podporu nezaslouží. „Mají se kvůli jednomu problematickému produktu měnit tři zákony?“ pokládá řečnickou otázku. „Ať ten produkt dál funguje, jestli se uživí bez státní podpory,“ poukazuje na soudní žaloby a spory u finančního arbitra.

„Když se určí politickým konsensem daňový bonus pro konkrétní produkt, neznamená to, že tomu tak bude navždy,“ dokládá svůj názor příběhem stavebního spoření, u nějž se již dvakrát snižovala státní podpora. „A produkt životního pojištění je navíc spojen s řadou negativ. Mimochodem finančnímu arbitrovi stížnosti na tento jeden jediný produkt zabíraly v roce 2018 přibližně 60 % jeho kapacity a loni 50 % kapacity, takže bych spíš než povrchní kritiku mého návrhu a mojí osoby očekával reflexi trhu,“ poznamenává.

Tip: Brzy na FINfest.online: Rozhovor s poslancem Patrikem Nacherem

„Tento produkt už dávno neměl mít daňové zvýhodnění,“ vysvětluje, proč sepsal novelu zákona o daních z příjmu, která ruší daňové odpočty životního pojištění. Tyto peníze, aktuálně jde o půl miliardy korun ročně, navrhuje přesunout do doplňkového penzijního spoření, ale nebrání se i jiným variantám, například daňovému bonusu rizikového životního pojištění na smrt a trvalé následky. Je si vědom, že Češi jsou podpojištění – a raději si pojistí své auto, než svůj život.

Celý rozhovor sledujte na Poradci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..