Regulace nájmů? Nebezpečný levicový experiment… který nefunguje

Regulace nájmů je vděčné téma levicových a populistických politiků. Vynořuje se v nejrůznějších podobách na nejrůznějších místech. Teď např. v Berlíně. Ale s podobnou nebezpečnou myšlenkou si politici pohrávají i v Česku. Proč je regulace nájmů cestou do pekel?

V České republice bydlí v nájmu přibližně pětina domácností. Při současném mentálním nastavení české společnosti téměř každý, kdo si to může dovolit, bydlí ve vlastním bytě či rodinném domě. V nájmu tak žijí především chudší lidé – a pár „výstředních“, kteří si užívají větší svobody nájemního bydlení.

Na západ od našich hranic je situace odlišná. V nájmu bydlí mnohem větší část populace. A tak i motivace levicových a populistických politiků k regulaci nájmu je větší. Mají možnost oslovit tím více voličů. Proto také berlínská radnice (ano, v Německu) stanovila přísný strop na nájemné pod pohrůžkou pokuty až 500 tis. EUR při překročení stropu o více než pětinu. Má přitom lidulibý cíl: Snížit výdaje domácností postižených koronakrizí a učinit nájemné, které v posledních letech vzrostlo o třetinu, opět dostupným.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..