Saurabh Sharma: Držte se dlouhodobých investičních cílů

V pondělí Saúdská Arábie podsekla ceny ropy a spolu s koronavirem poslala do kolen i akciové trhy. V úterý trhy opět otočily. Volatilita roste. Co je příčinou současného vývoje a jak by měl reagovat drobný investor? Odpovídá Saurabh Sharma, Associate Investment Director, Fidelity International.

V pondělí propadly akciové trhy všude na světě v důsledku podseknutí cen ropy Saúdskou Arábií. Cena ropy klesla v průběhu dne až o 30 %. Je panika způsobená pádem cen ropy opodstatněná? Může ovlivnit trhy dlouhodoběji? Již v úterý trhy začaly seanci růstově.

Trhy reagují na nové zprávy šokově. A občas, když trhy nemohou najít ten základní smysl zprávy, hlavně když se jedná o binární výstup, jako je např. u koronaviru, kde když bude vše vyřešeno pozitivně, najde se vakcína, tak se trhy zotaví. Ale do té doby bude pokračovat nejistota, jaká je vidět na trzích nyní. A proto je také vysoká volatilita. Může to trvat určitou dobu, ale nezůstane to navždy. Jsou to jen přechodné záležitosti.

V pondělí trhy reagovaly především na dvě šokové zprávy. Jednou z nich je rychlé šíření koronaviru, kdy se řadě zemí nedaří zastavit šíření viru. A druhou je ropná krize. Jednalo se o nejprudší pokles cen ropy od války v Perském zálivu v roce 1991.

Na druhou stranu pokles cen ropy by mohl podpořit průmysl, snad jen s výjimkou těžebního či energetického průmyslu. Proč tedy akcie propadly?

Rozumím vašemu pohledu. Energetika je pouze jedna část. V energetickém sektoru se děje několik věcí. V důsledku koronaviru máte nižší celosvětovou poptávku. Celé země jsou uzavřené a lidé smějí vycházet jen v nezbytných případech. Přestože v Číně již klesá počet nových případů infekce, čísla jsou pořád vysoká. Navíc roste počet infikovaných mimo Čínu. A to snižuje poptávku. A poptávka bude nízká přinejmenším několik následujících čtvrtletí.

A současně OPEC v čele se Saúdskou Arábií dodává na trh tolik ropy, kolik může. Roste nabídka ropy. V důsledku toho padá cena ropy. Má to dokonce větší dopad než koronavirus.

Akciové trhy nejsou v takové situaci schopny posoudit, o co jde. Trhy vždy velmi obtížně reagují na binární události. A koronavirus je jednou z takových událostí.

Farmaceutické společnosti nepochybně vyvinou vakcínu a najdou řešení, nicméně to může nějaký čas trvat. A když se podíváme, jak probíhala nákaza v Číně, kdy v posledních 6 až 7 týdnech čísla nově nakažených postupně klesala, tak pokud bude obdobný vývoj i ve zbytku světa, budou v nejbližších týdnech počty nakažených růst zejména ve Spojených státech a v Evropě. Až během nějakých 10 týdnů začnou čísla postupně klesat.

Nebylo tak překvapující, že v úterý trhy opět rostly, protože jsou připravovány fiskální stimuly a centrální banky ve světě stále mají k dispozici některé nástroje monetární politiky k podpoře ekonomiky. Fiskální politika ale bude zřejmě hlavním nástrojem.

Čtěte na Poradci-sobě.cz

One thought on “Saurabh Sharma: Držte se dlouhodobých investičních cílů

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..