Příběhy, které musely být anonymizovány aneb očima Severokorejců
20. listopadu 2020 se dočká vydání kniha koreanistky Niny Špitálníkové s názvem Svědectví o životě v KLDR. Dojde k tomu také díky nedávno úspěšně dokončené kampani na portálu HitHit, kde se podařilo překonat potřebnou finanční hranici o 708 %. Přispěvatelé si mohli knihu předobjednat již v rámci kampaně a ti kteří to nestihli ji najdou napříč knihkupectvími.
Kniha čtenářům přibližuje osudy sedmi severokorejských uprchlíků, kteří se rozhodli riskovat svůj život útěkem z jednoho z nejtužších autokratických režimů světa. O Severní Koreji slyšíme často ve spojení s jejím režimem či Kim Čong-unem, ale Špitálníková ji vnímá spíše skrze její obyvatele: „Setkání severokorejských představitelů se západním světem, uvalení sankcí, testování a vývoj jaderných zbraní, statisíce mrtvých či uvězněných v koncentračních táborech, režim útlaku, který porušuje základní lidská práva – vše se slévá v obrazu neomezeného Zla. Severní Korea ale není jen Kim Čong-un a jaderný program, nýbrž 25 miliónů Severokorejců.“ Představen je tak příběh studentky, učitelky, dělníka, převaděče a tří dalších, který je čtenářovi prezentován přepsanými a okomentovanými rozhovory nahrávanými autorkou již od roku 2014.
Ani při studiu koreanistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze či dokonce v Soulu nenašla odpovědi na své otázky o skutečném životě Severokorejců. Jako první Češka po pádu československého komunistického režimu se tedy vydala za studiem přímo na severokorejskou univerzitu. Ani zde se ale kýžených odpovědí nedohledala, a tak se vydala cestou nahrávání rozhovorů s uprchlíky. Při identifikaci by však jejich rodině nejspíš hrozilo strávit zbytek života v severokorejských pracovních táborech. Z toho důvodu musela být vždy upravena jejich identita, ale podstata příběhu zůstává autentická.
Pěkný, stručný článek. Chybí více informací o prodeji knihy a název je trochu zdlouhavý.
Článek mě upoutal a jednoduše se mi četl. Nejsem si jistá, jestli bych uváděla hithitovou kampaň v perexu, možná až dál v textu, a na konci mi chybělo nějaké zakončení, agitace ke koupi, ale celkově to bylo moc hezké.
Pěkně napsané, jen by to chtělo více informací o prodeji knihy.
Velmi pěkný PR článek
– „aneb očima“ – má být velké O, jedná se o alternativní nadpis
– „ti kteří to nestihli ji“ – pozor, chybí čárky kolem věty vložené
– druhý odstavec je příliš dlouhý. Dal by se rozdělit na 3 (citace může být samostatným odstavcem)
– možná by se hodil přímý odkaz na knihu v některém (některých) z knihkupectví, kde se dá koupit online. To by mohlo zvýšit účinnost článku i prodeje knihy.
A jen pro vylepšení: Dala by se přidat i krátká citace z knihy, která by v 1 – 2 větách vystihla osud některého z uprchlíků.
Poutavě napsaný PR článek, který čtenáře zaujme již od prvního odstavce. Kladně hodnotíme především výstižný nadpis, rozumné členění do odstavců a také přidání obrázku pro zpestření článku. Jediné co v textu postrádáme je odkaz na webovou stránku, kde bychom si mohli knihu zakoupit.
Hodnocení za tým 4.
Je velice poutavý a je v něm shrnuto vše podstatné, jak o obsahu knihy, tak o autorce. S ohledem na typografii nemám co vytknout. Možná jedině co bych vytknul je, že chybí odkaz na webovou stránku, kde se dá kniha koupit.
Mě osobně článek velmi zaujal. Dočetl jsem ho jedním dechem a již vím, co si budu přát k Vánocům
Zajímavý nápad na článek a dobře napsané. Klidně bych v úvodu, který je tučným písmem nějaké informace vynechala, nebo je přesunula dál a celkově bych text více rozčlenila, ať se lépe čte. Trochu mi chybí nějaký konec článku, poslední věty jsou trochu nic neříkající a očekávala bych nějaké pokračování. Ale jinak krásné, výstižné a zajímavé. Hned si chci knihu přečíst. Myslím, že PR článek zapůsobil správně a já děkuji za tip!
Velmi pěkně napsané, obsah je dostatečně informativní. Jediné, co mi chybí je výraznější závěr.
Tým 1
– Obsahově dobře zpracované, dokážu si poměrně přesně představit, co od knihy mohu očekávat a jaké je přesné téma a zpracování
– V některých místech článku bych volil méně obsáhlé věty, aby text dával smysl všem čtenářům a nemuseli se nad významem vzdělení zamýšlet
– Do úvodního zvýrazněného odstavce bych zapracoval opravdu jen to nejpodstatnější – hledal bych v něm například zkrácenou verzi o čem kniha pojednává a informace typu hithit a kde si mohu knihu předobjednat bych nechal do dalších odstavců
-Oceňuji citaci autorky – dodává to na autenticitě
Moc pěkně napsané, jen bych text rozdělila do kratších odstavců.