PR článek – Tým 8

Příběhy, které musely být anonymizovány aneb očima Severokorejců

20. listopadu 2020 se dočká vydání kniha koreanistky Niny Špitálníkové s názvem Svědectví o životě v KLDR. Dojde k tomu také díky nedávno úspěšně dokončené kampani na portálu HitHit, kde se podařilo překonat potřebnou finanční hranici o 708 %. Přispěvatelé si mohli knihu předobjednat již v rámci kampaně a ti kteří to nestihli ji najdou napříč knihkupectvími.

Kniha čtenářům přibližuje osudy sedmi severokorejských uprchlíků, kteří se rozhodli riskovat svůj život útěkem z jednoho z nejtužších autokratických režimů světa. O Severní Koreji slyšíme často ve spojení s jejím režimem či Kim Čong-unem, ale Špitálníková ji vnímá spíše skrze její obyvatele: „Setkání severokorejských představitelů se západním světem, uvalení sankcí, testování a vývoj jaderných zbraní, statisíce mrtvých či uvězněných v koncentračních táborech, režim útlaku, který porušuje základní lidská práva – vše se slévá v obrazu neomezeného Zla. Severní Korea ale není jen Kim Čong-un a jaderný program, nýbrž 25 miliónů Severokorejců.“ Představen je tak příběh studentky, učitelky, dělníka, převaděče a tří dalších, který je čtenářovi prezentován přepsanými a okomentovanými rozhovory nahrávanými autorkou již od roku 2014.

Ani při studiu koreanistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze či dokonce v Soulu nenašla odpovědi na své otázky o skutečném životě Severokorejců. Jako první Češka po pádu československého komunistického režimu se tedy vydala za studiem přímo na severokorejskou univerzitu. Ani zde se ale kýžených odpovědí nedohledala, a tak se vydala cestou nahrávání rozhovorů s uprchlíky. Při identifikaci by však jejich rodině nejspíš hrozilo strávit zbytek života v severokorejských pracovních táborech. Z toho důvodu musela být vždy upravena jejich identita, ale podstata příběhu zůstává autentická.


Návrat na rozcestník Mediální komunikace

10 thoughts on “PR článek – Tým 8

  1. Článek mě upoutal a jednoduše se mi četl. Nejsem si jistá, jestli bych uváděla hithitovou kampaň v perexu, možná až dál v textu, a na konci mi chybělo nějaké zakončení, agitace ke koupi, ale celkově to bylo moc hezké.

  2. Velmi pěkný PR článek
    – „aneb očima“ – má být velké O, jedná se o alternativní nadpis
    – „ti kteří to nestihli ji“ – pozor, chybí čárky kolem věty vložené
    – druhý odstavec je příliš dlouhý. Dal by se rozdělit na 3 (citace může být samostatným odstavcem)
    – možná by se hodil přímý odkaz na knihu v některém (některých) z knihkupectví, kde se dá koupit online. To by mohlo zvýšit účinnost článku i prodeje knihy.

    A jen pro vylepšení: Dala by se přidat i krátká citace z knihy, která by v 1 – 2 větách vystihla osud některého z uprchlíků.

  3. Poutavě napsaný PR článek, který čtenáře zaujme již od prvního odstavce. Kladně hodnotíme především výstižný nadpis, rozumné členění do odstavců a také přidání obrázku pro zpestření článku. Jediné co v textu postrádáme je odkaz na webovou stránku, kde bychom si mohli knihu zakoupit.

  4. Hodnocení za tým 4.
    Mě osobně článek velmi zaujal. Dočetl jsem ho jedním dechem a již vím, co si budu přát k Vánocům 😀 Je velice poutavý a je v něm shrnuto vše podstatné, jak o obsahu knihy, tak o autorce. S ohledem na typografii nemám co vytknout. Možná jedině co bych vytknul je, že chybí odkaz na webovou stránku, kde se dá kniha koupit.

  5. Zajímavý nápad na článek a dobře napsané. Klidně bych v úvodu, který je tučným písmem nějaké informace vynechala, nebo je přesunula dál a celkově bych text více rozčlenila, ať se lépe čte. Trochu mi chybí nějaký konec článku, poslední věty jsou trochu nic neříkající a očekávala bych nějaké pokračování. Ale jinak krásné, výstižné a zajímavé. Hned si chci knihu přečíst. Myslím, že PR článek zapůsobil správně a já děkuji za tip!

  6. Velmi pěkně napsané, obsah je dostatečně informativní. Jediné, co mi chybí je výraznější závěr.

  7. Tým 1
    – Obsahově dobře zpracované, dokážu si poměrně přesně představit, co od knihy mohu očekávat a jaké je přesné téma a zpracování
    – V některých místech článku bych volil méně obsáhlé věty, aby text dával smysl všem čtenářům a nemuseli se nad významem vzdělení zamýšlet
    – Do úvodního zvýrazněného odstavce bych zapracoval opravdu jen to nejpodstatnější – hledal bych v něm například zkrácenou verzi o čem kniha pojednává a informace typu hithit a kde si mohu knihu předobjednat bych nechal do dalších odstavců
    -Oceňuji citaci autorky – dodává to na autenticitě

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..