Schrödingerova kočka v české gramatice

Schrödingerova kočka nemusí sloužit pouze k vysvětlení kvantové mechaniky. Je užitečná i pro výuku češtiny a české gramatiky. Lze na ní ukázat, kdy se má před “nebo” psát čárka a kdy nikoli.

Continue reading “Schrödingerova kočka v české gramatice”

Žije Schrödingerova kočka?

Schrödinger se stal nejznámějším chovatelem koček, který dokázal své domácí mazlíčky udržet v neurčitém stavu. To je občas velmi praktické. Jenže všechno je možná jinak. Kočka se ani v krabici nenachází z 50 % živá a z 50 % mrtvá.

Continue reading “Žije Schrödingerova kočka?”

Nehubněte sami. Za parťáka si vemte psa a kočku

Hubnutí se stalo módním trendem. Neomezuje se pouze na omezení přejídání a na zvýšení intenzity pohybu, ale mnohdy ho lidé řeší prostřednictvím zázračných nápojů a pilulek. Marketingově táhne: “Neomezujte se v jídle a hubněte!” Dnes to jde ale ještě dál. Continue reading “Nehubněte sami. Za parťáka si vemte psa a kočku”

Proč se smíchá čočka s hrachem

Vždycky mě zaujalo, proč se např. čočka s hrachem zamíchá. Vždyť když vysypeme hrách do mísy s čočkou a promícháme je, existuje určitá pravděpodobnost, že se čočka i hrách “rozmíchají” a oddělí. Stejně jako když budete míchat karty dostatečně dlouho, je určitá pravděpodobnost, že se srovnají. Odpověď, proč se čočka s hrachem smíchá, přináší kupodivu fyzika. Continue reading “Proč se smíchá čočka s hrachem”

Proč je běhání zdravé

Odpověď na otázku, proč se lidé, kteří běhají, dožívají vyššího věku, nehledejte v medicíně ani fyziologii, ale ve fyzice: Podle speciální teorie relativity běží čas pohybujících se předmětů pomaleji než stojícím. Takže těm, kteří neběhají, připadá, že běhající žijí déle.