Petr Borkovec: Finanční poradenství se bude muset změnit

Finanční poradenství má hodně špatné jméno. Podle Petra Borkovce, předsedy představenstva a Partnera společnosti Partners, špatný zvuk poradenství dělají především poradci z ředitelství Martina Zoubka z OVB. A jak se v Partners vypořádávají se špatnými poradci?

Na konferenci pořádané časopisem Profi PF jste uvedl, že „Zoubkovci jsou průser pro celý finančně poradenský trh“. Jak jste k tomuto závěru došel?

Na tuto myšlenku mě již v loňském roce navedl generální ředitel Axy Martin Vogl cestou z německého Kolína, kde jsme potkali celý management OVB, tehdy ještě s Petrem Křenem. Říkal jsem Martinovi o drsných praktikách „zoubkovců“. Tehdy mi řekl, že je sice hezké, že to neděláme my, ale že nás, tedy celou branži, to jednou potopí.

Je úplně jedno, jestli to dělají poradci z OVB, poolů nebo jiné firmy, veřejnost to nerozliší a na chování špatných poradců doplatí i ti dobří, protože je klient hodí do jednoho pytle. „Zoubkovce“ jsem použil jako příklad ve snaze ilustrovat možné následky a dopad na celý trh, který už je cítit a to hodnotím pouze to, co je veřejně dostupné a nebo s čím se na trhu setkáváme. V dnešní době masmédií se tyto negativní informace šíří velmi rychle a je toho skutečně plný internet. Přesto, že jsou na webech články a videa včetně konkrétních jmen a tváří, adresně to nikdo nebere, ale trpí celý obor finančního poradenství. Cítil jsem potřebu to pojmenovat a začít s tím něco dělat, protože to poškozuje slušné finanční poradce, kteří se snaží dělat dobře svoji práci, ať již jsou z jakékoliv společnosti. Jak k tomu přijdou právě ti slušní poradci, když jim někdo soustavně kazí jméno a prostředí, kde chtějí pracovat. Nastal čas se proti tomu bránit. Ostatně za jedny z viníků považuji i pojišťovny, protože jim tu produkci berou a ještě za ni platí.

Je zvláštní, že s  klienty „zoubkovců“ se střetáváme opravdu minimálně, což je zajímavé s ohledem na údajnou velikost jejich produkce. Občas mám podezření, že si ty smlouvy dělají po nocích sami a klienty si vymýšlejí. Příležitostně narazíme na jejich lidi kolem 18, 19 let, občas i mladší, kteří uzavřeli pár smluv ve své rodině.

Již nyní se těchto případů objevuje stále více – v médiích, u arbitra, ve stížnostech a reklamacích. A bude se to pořád zhoršovat…

čím víc se o tom bude psát, tím víc si budou pojišťovny uvědomovat reputační riziko, budou se mu bránit a bude to horší. A vezme to s sebou celý poradenský trh. Říká se, že i názor Jiřího Rusnoka na finanční poradce je hodně formován zkušenostmi a informacemi o jejich praktikách a postoji ke klientům a financím – počínaje motivy a způsoby zprostředkování a výkonu jejich práce přes automobilový park na dluh až po divoké párty a drogy.

Jaké jsou nejčastější praktiky, s jakými se v této souvislosti setkáváte?

Primárně jde o to, jaké typy lidí si do byznysu berou, s jakými motivy a jakými vzory jim jsou  v práci, ale i v soukromí. To jsme všichni mohli vidět ve filmu Víta Kalvody.

Film je o jejich praktikách, jak to dělají, ale dopadá to na všechny finančněporadenské společnosti a vytváří dojem, že všichni pracujeme stejným způsobem, chodíme po diskotékách, je nám 18, 19 let, děláme to proto, abychom si koupili drahá auta co nejdřív a vůbec za peníze dělali cokoliv.

Na náš infomail jednou psala skupinka poradců od Martina Zoubka z jednoho městečka, že by u nás chtěli pracovat, ale že slyšeli, že požadujeme minimálně maturitu. A že oni tuhle podmínku nesplňují, protože ještě studují. Byla to skupinka sympatických 17 a 18letých lidí, z nichž někteří už dva roky „finanční poradenství“ dělali. Produkci psali na rodiče.

Za pět, deset let by z takových lidí mohli být dobří finanční poradci a podnikatelé na finančním trhu. Ale protože Zoubkovci trhají toto nezralé ovoce, tak ničí byznys. A nemluvě o tom, jaké motivy jim dávají a jak je učí dělat práci.

A v neposlední řadě se jedná o obrovské pojistné smlouvy na spoření. Platby na rok či dva dopředu vybrané ze spořicích produktů a stavebního spoření.

Čtěte na Investujeme.cz

Vyšlo též na Peníze.cz a Investujeme.sk

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..