Akciové fondy: Donald Trump se postaral o největší letošní propad

Donald Trump se dostává do vlastní pasti a jeho obchodní partneři vrací úder. Rok před prezidentskými volbami americká ekonomika zpomaluje a horší vyhlídky potápí i akciové fondy.

Americký prezident Donald Trump si patrně vzal příliš velké sousto. Jeho snaha posílit americkou ekonomiku na úkor okolního světa v čele s Čínou pomocí protekcionismu se začíná obracet proti němu. Americké firmy jsou z valné části nadnárodní korporace, které jsou v Číně až příliš zaháčkované – buď výrobně, kde těží z nízkých nákladů, nebo odběratelsky, neboť čínský spotřebitel bohatne a miliarda lidí přestavuje zajímavou masu.

Poslední eskalace obchodní války mezi USA a Čínou začala 23. 8. 2019 odvetnými čínskými cly navýšenými na 5 a 10 % na americké zboží v celkovém objemu 75 mld. USD. Zasažena má být americká ropa, automobily, malá letadla či vybrané zemědělské produkty. Opatření má nabýt účinnosti částečně od 1. 9. a částečně od 15. 12. Čína tímto krokem reaguje na cla oznámená Donaldem Trumpem začátkem srpna.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.