Akciové fondy: Zlato padá, rizikem je Čína

Akciové podílové fondy v září příliš nezářily. Podle Indexu ICZ pravidelného investování stagnovaly při růstu o 0,06 % na hodnotě 1012,1 bodu. Podporu akciovým trhům přinesla Čína a biotechnologie, naopak dolů je táhli těžaři zlata a drahých kovů.

Po mírném srpnovém růstu nezaznamenal Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů ani v září žádný významnější pohyb. Posílení indexu o 0,06 % nelze nazvat jinak než stagnací na 1012,1 bodu. Trhy netrpělivě očekávaly zasedání Fedu, který měl minulou středu 21. září rozhodnout o zvyšování úrokových sazeb. A přestože Fed hovoří o zvyšování a přivádění sazeb „do normálu“ již dlouhodobě, zatím se k tomuto kroku bankéři neodhodlali.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-zari-2016

Zdroj: Investujeme.cz

Nezvýšení úrokových sazeb americkým Fedem je signálem, že se americké ekonomice nedaří zcela podle představ. To se může promítnout do vývoje akciových fondů v následujícím období. Zároveň rozhodnutí Fedu ohrožuje plán České národní banky na opuštění kurzového závazku. Pokud do té doby dostatečně nevzrostou americké sazby, mohlo by ukončení měnových intervencí proti koruně vést k mnohem prudšímu posilování české měny.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.