Anatole Kaletsky: Akcie mohou růst několik let

„Ceny na akciových trzích porostou nejen několik měsíců, ale několik let, jestliže budou vyřešeny strukturální problémy,“ říká Anatol Kaletsky, britský ekonom a žurlnalista a spoluzakladatel konzultantské společnosti GaveKal. A jak dlouho přežije euro?

Zastáváte názor, že existuje možnost dlouhodobého růstu akciových trhů, ale také možnost jejich poklesu. Na čem jejich budoucí směr závisí?

Ceny na akciových trzích porostou nejen několik měsíců, ale několik let, jestliže budou vyřešeny strukturální problémy, které jsme viděli v posledních deseti letech. Lidé si musí vzpomenout na růstové stimuly, které ovládaly trhy do roku 2007, ale pak na ně zapomněli. Těmi jsou nové energetické zdroje, zavádění výpočetní techniky do výroby, rozšíření střední třídy v rozvíjejících se zemí. Nyní se vrací zpět a získávají pozornost.

Pokud by ale převážily negativní faktory, ocitli bychom se v cyklu. V minulých letech jsme zažili silný býčí trh, ten by byl ale vystřídán několika lety poklesu, k jakému došlo v letech 2000 – 2003 nebo 2008 – 2011.

Osobně se domnívám, že pozitivní strukturální síly nyní začínají vyhrávat bitvu. A fakt, že S&P500 překonal třináctiletý medvědí trh a zůstal na této úrovni nyní již déle než rok, sice nedokazuje, že pozitivní síly vyhrály, ale přinejmenším to ukazuje, že významná část investorské komunity začíná přemýšlet více konstruktivně a optimisticky.

Jeden z negativních faktorů je dluhová krize v Evropské unii, především v jižních státech EU. Ale v posledních několika měsících to vypadá, jako by se vytratila. Myslíte si, že se dluhová krize vrátí?

Myslím si, že se vytratila na následující rok, rok a půl. To je výsledek intervencí ECB. Např. výnosy italských dluhopisů jsou nyní na historicky nejnižší úrovni.

Dluhová krize se ale vrátí. Přestože se situace zlepšila, fundamentální problém, kterým je, že nemůžete mít monetární unii bez fiskální unie, bankovní unie a centrální banky, která může nakupovat vládní dluh, stále zůstává. Dříve či později musí být tento problém vyřešen.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..