Britové volí Brexit. Co můžeme čekat?

Navzdory předběžným výsledkům a očekáváním finančních trhů se Britové rozhodli opustit Evropskou unii. Jak rozhodnutí dopadne na finanční trhy? Přinášíme přehled prvních odhadů analytiků.

Odchod Velké Británie z Evropské unie si zvolila těsná většina Britů. Okamžitou reakcí finančních trhů byl pokles britské libry o 10 % až na 1,3230 USD/GBP, což je nejnižší úroveň od září 1985. Následně ztráty korigovala i pod vlivem prohlášení Bank of England, že libru podpoří, k hodnotám 1,36 USD/GBP. Přitom před referendem ji optimismus a spekulace na setrvání Británie v EU posílily až k 1,48 USD/GBP.

„Na trzích po středečních optimistických pohybech vládne panika. Lidé prodávají libru a vše, co je s ní spojeno,“ uvedl Ajako Sera, analytik Sumitomo Mitsui Trust Bank. Podle britské banky HSBC se Britům Brexit prodraží ještě více – do konce roku očekává oslabení libry na úroveň 1,2 USD/GBP. Proti libře posiluje i euro, které ovšem ztrácí proti dolaru přibližně 4 % na 1,1 USD/EUR. Oslabení postihlo i českou korunu vůči euru, kdy se kurz oddálil od kurzového závazku na 27,14 Kč/EUR.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.