Budou úvěry na školné?

Diskuse o školném je v plném proudu. Jedním z argumentů odpůrců zavedení placení veřejných vysokých škol je, že banky nebudou za navrhovaných podmínek ochotny úvěr poskytnout. Jiní odpůrci naopak tvrdí, že banky tímto způsobem přijdou k balíku. Jaká je skutečná situace? Zeptali jsme se přímo bank.

Proč školné a co přinese?
Vysoké školy bojují s nedostatkem finančních prostředků a velkým počtem uchazečů, které nemohou uspokojit pro nedostatek kapacity. Jedním z možných řešení je zavedení školného, které nebude nahrazovat státní dotace vysokým školám, ale bude sloužit jako prostředek dodatečných příjmů. Škola sama pak určí, jak získané peníze využije (s výjimkou 10 %, které návrh zákona ukládá vynaložit na stipendia).

Jak může školné zvýšit počet míst a počet přijatých studentů? Jednoduché to není. V prvé řadě pravděpodobně dojde k absolutnímu počtu zapsaných studentů, který bude z velké části zapříčiněn snížením počtu „duplicitních“ studujících. V současné době je odhadováno přibližně 40 tisíc „duší“, které studují pouze papírově (z důvodu odkladu vojenské služby, taktické důvody pro případ „vyhoštění“ ze školy či studium více škol apod.), jimž se toto studium prodraží a uvolní místo současným nepřijatým.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..