Daniel Gladiš: Přechytračit podílový fond se nevyplácí

„Někteří investoři, kteří nás sledují, občas chytračí. Vědí, co vlastníme, a tak si to kupují i sami bokem. Nám to nevadí. Většinou to ale pro ně končí špatně, protože záhy zjistí, že neví, proč něco koupili a co s tím mají dělat,“ říká Daniel Gladiš, zakladatel Vltava Fund.

Vaše investiční společnost se zaměřuje na aktivní investice. Jakou filozofií chcete přesvědčit investory, aby investovali přes vaši společnost?

Aktivní investování, když se dělá dobře, může nést lepší výsledky než pasivní investice. Samozřejmě ne vždy, ne každý rok či měsíc a ne u každého fondu. Ale je to možné.

Máme za sebou 13 let existence. Náš fond měl dvě období působení. První 4 roky jsme měli jinou investiční strategii. Tu jsme na konci roku 2008 změnili na takovou, kterou používáme od té doby a u které už zůstaneme. Za posledních 9 let s novou investiční strategií je náš výnos přibližně 341 %. Ve srovnání s indexem MSCI World Equity Index jsme na tom výrazně lépe – ten udělal 118 %.

Proč tedy Warren Buffet ve své sázce indexového fondu versus portfolio hedge fondů aktuálně vítězí? Ano, hedge fondy mají vyšší poplatky, ale to má i váš fond, který index poráží.

Protože jeho sázka není proti jednomu fondu, ale proti deseti fondům. A čím je více fondů ve skupině, tím je statisticky pravděpodobnější, že budou za indexem zaostávat. Navíc naše poplatky jsou zhruba poloviční než poplatky vybraných hedge fondů.

Je ale spousta fondů, které dokáží index porážet. Žádný ne v každém roce, ale na delší periodě ano.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..