Desetník: Daně rostou aneb Kuřáci, těšte se

Vláda se chystá zvyšovat spotřební daň a opravuje nedostatky v zákoně o DPH. Mezi bankami probíhá neotřelý boj o klienty hypotečních úvěrů – úrokové sazby mají oddechový čas – a vymýšlejí se nové způsoby, jak přilákat úspory obyvatel.

DESETNÍK 44/2004 (4. 10. 2004 – 17. 10. 2004)

Daně rostou aneb Kuřáci těšte se

Vláda schválila růst spotřební daně z cigaret. Musela. Evropská unie je ve věci nepřímých daní, kam spotřební daně patří, nekompromisní. Dosud Česká republika požívá výhod „přechodných období“, ale ta se blíží ke svému konci.

Spotřební daň z cigaret se skládá ze dvou částí – minimální daně a procentní sazby závislé na ceně tabákového produktu. Dosud činila minimální daň 94 haléřů na jednu cigaretu a pohyblivá složka 23 %. V příštím roce (zřejmě v dubnu, ale závisí na délce schvalovacího procesu v parlamentu, senátu a u pana prezidenta) minimální daň vzroste na 1,13 Kč za kus a procentní sazba na 24 %. O rok později, k 1. 1. 2006, se minimum zvýší na 1,36 Kč za kus. Ministerstvo financí přitom uvádí, že nárůst odpovídá v prvním roce přibližně 6 Kč za krabičku a o rok později dokonce 7 Kč za balení cigaret.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..