Desetník: Desetníky už nevyměníte snadno

V pátek tomu byl právě rok, kdy z českých obchodů zmizely desetníky a dvacetníky. Do roka a do dne jsme si je mohli vyměnit na pobočce libovolné české banky bez poplatku. Ode dneška již budeme muset hledat pobočku ČNB, a ta jich má vskutku poskrovnu.

DESETNÍK 45/2004 (18. 10. 2004 – 31. 10. 2004)

Desetníky končí – ceny potravin rostou

Vzpomínáte si ještě, jak poslední české desetníky a dvacetníky vypadaly? Já ano, z nostalgie a pro případ partičky desetníkového mariáše jich ještě pár nosím v peněžence. Čas od času nějaký vytratím, a tak se i má soukromá zásoba neplatných mincí tenčí, stejně jako hodnota všech dalších „hotových“ peněz v portmonce. Vždyť zatímco v loňském roce dosahovala míra inflace téměř nulových hodnot (index spotřebitelských cen stoupl o 0,1 %), v roce letošním se dočkáme růstu cen přibližně třicetinásobného (míra inflace se odhaduje pro letošní kolem 3 %). A v roce příštím?

Trh se vstupem do Evropské unie uvolnil a potravinářští prvovýrobci – zemědělci – získali přístup na nová, lukrativní odbytiště. Ani lobby zpracovatelských firem neobměkčilo Ministerstvo zemědělství, které dává ruce pryč se slovy: Nemůžeme nic dělat. Potravinářské firmy stojí před vážnými obtížemi, s nimiž se musí vypořádat ne v následující pětiletce, ale ihned (i dnes). Některé ukončí svou činnost, jiné zvýší ceny zboží.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..