Desetník: Dohodly se banky na cenách?

Bankovní poplatky jsou trnem v oku nejen klientům, kteří je musí platit, ale už i Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, kterému si rozhořčení klienti stěžují. Proto ve čtvrtek bez varování vtrhl do velké bankovní trojky a zahájil správní řízení ve věci možné kartelové dohody o cenách.

DESETNÍK 56/2005 (2. 5. 2005 – 15. 5. 2005)

Dohodly se banky na cenách?

Bankovní poplatky začínají být evergreenem. Kritika se vrhla nejprve na poplatky za zrušení účtu, které omezují svobodu volby bankovního domu, a díky ní řada bank tyto poplatky zrušila (poslední z nich byla HVB Bank), a nyní se přenesla na bankovní poplatky jako celek. Podnětem je skutečnost, že mateřské banky českých bank účtují v domovských zemích nižší poplatky než jejich „prodloužené ruce“ v České republice. A nemalou měrou jistě zapůsobily i zprávy o zisku, který při nízkých úrokových sazbách a maržích tvoří do značné míry právě výnosy z poplatků.

Stížnosti klientů nenechaly klidným ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který má dohlížet na řádný běh tržního hospodářství a zamezit nedovoleným kartelovým dohodám (o cenách, o rozdělení trhu, o objemu výroby a jiným), případně zneužití dominantního postavení. Ve čtvrtek minulého týdne došla úředníkům trpělivost (a zřejmě i papír na odpovídání na stížnosti) a začali věc řádně šetřit – obsadili hned všechny tři největší banky (Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku) a jali se hledat důkazy o kartelové dohodě o cenách.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..