Desetník: Navržené důchodové reformy nejsou dobré

Politické strany navrhly své varianty důchodové reformy. Tým expertů pak všechny varianty propočítal podle očekávaného vývoje populace. A výsledek? Ani jedna navrhovaná reforma není optimální. Podíváme se též na podivné počínání státu ohledně Českého Telecomu.

DESETNÍK 57/2005 (16. 5. 2005 – 29. 5. 2005)

Navržené důchodové reformy nejsou dobré

Tým expertů v čele s Vladimírem Bezděkem propočítal návrhy penzijních reforem, jak je předkládaly politické strany. Přestože závěrečná zpráva ještě není uzavřená, výsledky jsou již zveřejněny a na páteční konferenci o penzijní reformě prohlásil šéf expertního týmu, že ani jedna z nich není optimální. Navzdory těmto závěrům bude činnost expertního týmu koncem června ukončena a na její práci nejspíš nikdo nenaváže – snad jen politické strany přesvědčováním voličů, že se experti mýlí a že jejich návrh je tím jediným správným.

Způsob, jakým chceme financovat důchody, do značné míry závisí na tom, jakou výši penzí má financovat stát a do jaké míry chceme, aby se každý na své stáří zabezpečil vlastními prostředky. V této souvislosti se nabízí řešení financovat státem jen nezbytně nutnou částku „na přežití“ penzisty a nechat ho, aby si zbytek zajistil sám v průběhu aktivního života. Z této myšlenky vychází návrh rovné daně ODS.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..