Desetník: Pivo nezdraží?

Evropská komise přišla pro český národ s nemyslitelným požadavkem – zvýšení minimální spotřební daně z piva. Podařilo se ale najít spojence, s nímž proti zdražení budeme moci účinně zasáhnout. O kolik se pivo má zdražit a proč se neuvažovalo o zdražení vína?

DESETNÍK 93/2006 (23. 10. 2006 – 5. 11. 2006)

Pivo nezdraží?

Evropská komise navrhla zvýšení minimální spotřební daně z piva. To zcela pochopitelně vyvolalo nelibost českých pivařů, kteří v konzumaci sladového nápoje lámou světové rekordy a drží Českou republiku na první příčce světové spotřeby piva na osobu. Návrh nenechal chladné ani české politiky – vždyť ne nadarmo platí v naší kotlině úsloví: „Vláda, která zdraží pivo, padne.“

Přitom zvýšení minimální „daně z piva“ neměl být nijak zásadní. Má jít o 31 %, což je přibližně 30 hal. na půllitr zlatavého moku. Ovšem k této částce je třeba připočíst 19 % daně z přidané hodnoty, neboť spotřební daň se navzdory proklamacím o zamezení dvojího zdanění stává součástí základu pro výpočet DPH, a další, zpravidla pivovary a restauracemi uváděné, náklady. Celkem by tak jedno pivo mělo podražit o 1 Kč.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..