Desetník: U doktora zaplatíme víc

Zvykli jste si na bezplatnou lékařskou péči? Tak si rychle odvykněte! Připadají vám současné doplatky za léky příliš vysoké? Přehodnoťte svůj názor! Současný stav českého zdravotnictví je neudržitelný a spoluúčast pacienta je jediným možným lékem. Máme se na co těšit…

DESETNÍK 55/2005 (18. 4. 2005 – 1. 5. 2005)

U doktora zaplatíme víc…

Stav českého zdravotnictví je schizofrenní – na jedné straně poskytuje péči na srovnatelné úrovni s vyspělým světem, kam nás ostatně Světová banka již zařadila, na straně druhé trpí neustálým nedostatkem finančních prostředků. Důsledkem toho jsou některými zdravotními pojišťovnami odkládané neakutní operace jejich pacientů a téměř 15 mld. Kč závazků po lhůtě splatnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny. Navzdory populistickým slibům „zdravotní péče zadarmo“ budeme muset dříve či později (a spíše dříve) sáhnout hlouběji do kapsy před každou návštěvou lékárny či zdravotnického zařízení.

Důvodů, proč je současný systém zdravotnictví v České republice neudržitelný, je celá řada. Nejdůležitějším je stárnutí populace, které neovlivní jen čerpání zdravotní péče, ale i důchodový a sociální systém. Podle studie, kterou zpracoval tým RNDr. Tomáše Kučery, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a která slouží i jako podklad pro penzijní reformu, bude v roce 2062 mnohem více osob v důchodovém věku než v produktivním a nepomůže nám ani očekávaný příliv pracujících z rozvíjejících se zemí.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..