Distribuce pojištění má konečnou podobu. Prezident ji podepsal

Zákon o distribuci pojištění prošel celým legislativním procesem. Ve středu k němu připojil podpis prezident republiky Miloš Zeman a čeká jen na vydání ve Sbírce zákonů. Jakou bude mít distribuce pojištění podobu?

Distribuce pojištění procházela legislativním procesem skutečně dlouho. Nejprve v podobě novely zákona č. 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí, následně v podobě nového zákona o distribucí pojištění, který implementuje evropskou směrnici IDD.

První větší zásah, který se marně snažil vyčistit neaktuální registr podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů (PPZ) vedený Českou národní bankou (ČNB), byl uskutečněn v roce 2011. Zákon tehdy místo komplexního řešení missellingu a např. zvýšení pravomocí v trestání skutečných prohřešků vůči klientům a nikoli administrativních nepřesností zvýšil registrační poplatek PPZ z 2 000 Kč na 10 000 Kč. K velkému překvapení úředníků ministerstva financí i národní banky ke snížení počtu registrovaných PPZ nedošlo. Naopak se ještě zvýšila motivace se neodregistrovat.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.