Dluhopis Republiky: Vyplatí se?

Ministerstvo financí ČR v úterý oznámilo opětovné vydávání dluhopisů pro občany – Dluhopis Republiky. Mají nová pravidla a budou vydávány pravidelně. Vyplatí se ale jejich nákup?

Státní dluhopisy pro občany byly vydávány již několikrát. Poprvé k 11. 11. 2011, dále dvakrát v roce 2012, dvakrát v roce 2013 a naposledy v roce 2014. Od roku 2012 byl též vydáván „protiinflační dluhopis“, který je úročen podle výše inflace. Tehdy ani daň výnos nesnížila, neboť stát využil „skuliny“ v zákoně o daních z příjmů a vydal korunové dluhopisy, z nichž se daň z příjmů neplatila[1]. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek tímto ukázal cestu optimalizace daní, kterou využila řada podnikatelů, včetně současného premiéra Andreje Babiše.

Dluhopis Republiky je první z pravidelné emise dluhopisů pro občany, kterou plánuje současná vláda. Tentokrát je budou moci nakupovat pouze fyzické osoby a to v minimálním objemu 1 000 Kč a v maximálním objemu 1 mil. Kč. Výnos dluhopisu bude zpět reinvestován a vyplacen spolu s vkladem po 6 letech.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.