Dochází k oligopolizaci finančního trhu?

Finanční trh se na jednu stranu koncentruje, na druhou se ale otvírá. V 90. letech 20. století působilo v Česku mnohem více bank než nyní. Dnes ale může přijít kterákoli banka z Evropské unie a své služby klientům nabídnout. Dochází k oligopolizaci finančního trhu?

Názory bankéřů, zda dochází k oligopolizaci trhu a zda zpřísňující regulace celému procesu napomáhá, se liší. A zřejmě není příliš velkým překvapením, že zejména největší české banky oligopolizaci na trhu nevnímají, zatímco představitelé menších bank jsou spíše přesvědčeni, že k oligopolizaci dochází.

Petr Hlinomaz z Banky Creditas se domnívá, že k oligopolizaci spíše dochází navzdory růstu počtu subjektů na bankovním trhu v Česku. Ten je způsoben především otevřením české ekonomiky zahraničním bankám. „Pokud si tedy takto vysvětlíme pohyb v počtu bank, přičteme k tomu dlouhodobé rozdělení českého trhu mezi bankovní trojku, či čtyřku, pak tu asi efektivně máme oligopol,“ říká Petr Hlinomaz a dodává: „Oligopol na bankovním trhu pak podporuje i slabší, v Česku vysloveně slabá, kondice jiných částí finančního trhu, na mysli mám např. kapitálový trh; podniky se financují hlavně prostřednictvím bank.“

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.