Jak na finanční vzdělávání? Omezit regulaci

„Jak vzdělávat dospělé, kteří nechtějí?“ dotázala se Michaela Hlavicová z MF ČR. „Máme tendenci lidi chránit, a tak nemají motivaci se finančně vzdělávat,“ odpovídá Tomáš Nidetzký, člen Bankovní rady ČNB. Základem pro finanční vzdělávání tak může být omezení regulace.

Finanční vzdělávání dětí i dospělých bylo předmětem konference „Systémové změny ve finančním vzdělávání“ pořádané EFPA ČR a yourchance o. p. s. v rámci Global Money Week pod záštitou MŠMT, MF ČR a ČNB. A některé závěry konference byly až překvapivé: Finanční gramotnost výukou ve školách nevzrostla, ale spíš klesla. A dospělí se vzdělávat nechtějí… i kvůli přebujelé regulaci a ochraně klientů.

Škola a vzdělávání lidi stresuje. Mnozí jsou tak rádi, když opustí školní škamna a mohou se věnovat jen své profesi, kterou si zvolili. V lepším případě. V horším se věnují čemukoli, co je uživí. Ale vzdělávat se? S tím jsou spojené zkoušky, stres, úsilí… a navíc myšlení bolí. Dobrovolně se tak vzdělávají lidé pouze v oblastech, které je skutečně baví či které je živí. A mezi ně zpravidla finance nepatří.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..