Hrátky s DPH aneb Vláda, která zdraží pivo, padne

Pivo je tradičním českým nápojem, který má více příznivců než kterákoli politická strana. Není proto náhodou, že se ujalo rčení: „Vláda, která zdraží pivo, padne.“ Populista, miliardář a ministr financí Andrej Babiš (ANO) toho chce nyní využít ve svůj prospěch. Ve snaze vyhrát volby prosazuje zlevnění piva.

Daň z přidané hodnoty (DPH) v Česku dosahuje nejčastěji 21 %. U vybraných zboží a služeb platí snížená sazba ve výši 15 % a současná vláda prosadila ještě třetí sazbu daně ve výši 10 % na ještě vybranější, často působivě znějící, druhy zboží. Do nejnižší sazby spadá kupříkladu kojenecká výživa, knihy a vybrané potraviny v čele s pečivem. V 15% sazbě daně jsou zahrnuty např. ostatní potraviny, většina léčiv, zdravotnické prostředky a dlouhý výčet služeb.

O DPH se vedou časté politické boje. Je vedle sociálního pojištění největším příjmem státního rozpočtu a každá, byť drobná, změna má dalekosáhlé dopady do příjmů státu, do rozpočtů domácností i společenské nálady. A zejména kvůli poslednímu zmíněnému bodu se často, zejména před blížícími se volbami, využívá populisticky. A když se ministr financí Andrej Babiš (ANO) dočetl, že vláda, která zdraží pivo, padne, má jasno jak vyhrát příští volby – pivo zlevní.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.