Jak dlouho ještě?

Finanční krize zmítá světem, který se postupně noří do recese… a deprese. Ve všech rozhovorech na toto téma zaznívají dvě otázky: Jak dlouho ještě krize potrvá? Jak hluboko trhy ještě klesnou?

Krásnou odpověď na obě otázky mě Martin Fuchs z HSBC: „Kdybych to věděl, tak bych tady teď neseděl.“ Vystihl tím prostou skutečnost, že nikdo z odborníků a profesionálních investorů neví a nemůže vědět, jak dlouho se bude přelévat krize z akciových trhů do bank a zpátky a přelévat se spojitými nádobami do reálné ekonomiky.

Odborníci mohou jen odhadovat. Někteří s větší a jiní s menší úspěšností. Ohlédnu-li se k počátku letošního roku nebo ke konci roku minulého, kdy se vyskytly první příznaky potíží, a vzpomenu-li si na tehdejší předpovědi, musíme již nyní zažívat znovu ekonomický boom. A ono nic. Tehdy jen pár pesimistů odhadovalo dalekosáhlé problémy a krachy staletých světových bank. Jejich hlasy se ale přičítaly spíše Gaussovu rozložení názorů ve společnosti – marginalitě, kterou není třeba brát příliš na vědomí.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..