Jaká je budoucnost bydlení?

Bydlení patří mezi základní lidské potřeby. Člověk se v průběhu času přestěhoval z přírodních jeskyň přes primitivní přístřešky do betonových věžáků mnohamilionových měst. Co bude dál? Jak se bude bydlení vyvíjet v budoucnosti?

Globální oteplování mění životní prostředí. A to vyžaduje uzpůsobit i lidské chování a jednání – tedy, pokud nechceme žít na planetě bez ledovců a s nevyzpytatelným extrémním počasím. Aktuálně se tak trend bydlení zaměřuje na energetickou neutralitu, aby samotné bydlení nebylo (přílišnou) zátěží pro přírodu. Tomu pomáhají nové materiály používané při výstavbě i chytré technologie ovládající stále více domácností. A tento trend bude nepochybně pokračovat.

Rostoucí ceny bydlení vedou k ještě jednomu trendu – zmenšování bytů. To je pozorovatelné i v České republice už dnes na developerských projektech. To spolu s růstem počtu domácností při stejném počtu obyvatel (tj. při růstu počtu jednočlenných domácností) povede k trendu mikrobydlení – tedy k bydlení v extrémně malých, nicméně efektivně a technologiemi vybavených bytech. Takové byty se navíc budou stále častěji nacházet v objektech uzpůsobených pro komunitní bydlení, kdy je nemalá část bytového domu věnována společným prostorám, ve kterých lidé tráví velkou část „domácího“ času.

Celý článek čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..