Ján Hájek: Dostal jsem příležitost řídit fond Top Stocks podle vlastní investiční filozofie

Ján Hájek řídí podílový fond Top Stocks. K jeho správě se dostal netradičním způsobem. Co je základem filozofie fondu? „Chci, aby ve fondu bylo jenom to nejlepší,“ říká Ján Hájek.

Řídíte akciový podílový fond Top Stocks ve společnosti Erste Asset Management ČR. K jeho řízení jste se dostal poměrně netradičním způsobem. Jak k tomu došlo?

Dva roky před založením fondu jsem pracoval v oddělení strategických analýz České spořitelny. Měl jsem na starosti produkt „Seznamy doporučených titulů“, kde vycházely doporučení na investice do jednotlivých akcií.

Na „Seznamy doporučených titulů“ jsme měli velmi dobrou odezvu od klientů. Tyto analýzy se jim líbily, ale spoustě z nich se nechtělo samostatně investovat. Líbil by se jim více fond, který by s touto filozofii fungoval a investoval.

Kolegové z Investiční společnosti České spořitelny (pozn.: společnost byla na podzim 2015 přejmenovaná na Erste Asset Management ČR) mě oslovili a já se tomu vůbec nebránil. Vždycky jsem chtěl pracovat v asset managementu. A takhle jsem dostal šanci řídit podílový fond Top Stocks podle vlastní investiční filozofie.

Co je základem filozofie investic do fondu Top Stocks?

Vždy mi byla bližší filozofie, že má smysl investovat spíše do menšího množství společností, než mít široce diverzifikované portfolio. Člověk nemůže mít neomezené množství skvělých investičních nápadů, vždy jich bude spíše méně, než více. To je klíč této investiční filozofie.

V reálné práci to vypadá tak, že se podívám na spoustu investičních příběhů, ale uskutečním jen málo investic. Chci, aby ve fondu byly jenom výjimečné společnosti. Je to jiný způsob investování, než dělají široce diverzifikované fondy. Má to však i své riziko. Když mé nápady budou špatné, tak tím, že jich je málo, může být i výkonnost portfolia špatná.

Když ale člověk řídí aktivně spravovaný fond, měl by se snažit odlišit se od pasivní strategie tvořené investicí do indexu. Jedna z cest je jít do vyšší koncentrace portfolia a dělat méně investic, ale skutečně dobrých.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..