Jan Macek: Index českého investora CII750 je benchmarkem fondového trhu

„Index českého investora CII750 ukazuje vývoj zhodnocení na trhu podílových fondů,“ říká Jan Macek, vedoucí oddělení produktového managementu SwissLife Select. K čemu index může posloužit finančním poradcům a jejich klientům?

Již od 1. 1. 2018 vydáváte Index českého investora CII750. Co se skrývá pod tímto komplikovaným označením?

Chtěli jsme použít i zkratu CII750, aby sloužila i jako ticker indexu, což také funguje. Index je vyvíjen ve spolupráci s Reuters a každý uživatel systému Reuters si může podle tohoto tickeru index najít. A zároveň jsme chtěli, aby z názvu bylo zřejmé, o čem index je. Proto je tam i český název Index českého investora.

Co tento index vyjadřuje?

Přirovnal bych ho k Fincentrum Hypoindexu. Fincentrum Hypoindex ukazuje vývoj úrokových sazeb na českém hypotečním trhu. Obdobně Index českého investora CII750 ukazuje vývoj zhodnocení na trhu podílových fondů.

Index ukazuje obrázek českého fondového trhu, který nám chyběl. Nebylo nic, co by ukazovalo, jak se vyvíjí fondový trh. Máme indexy, které ukazují, jak se vyvíjí pražská burza, jak se vyvíjí světové burzy, a víme, jak se vyvíjely konkrétní fondy. Ale chyběl nám nějaký agregovaný pohled.

Index ukazuje vývoj českého fondového trhu ve smyslu výnosu průměrného fondového portfolia.

Graf 1: Index českého investora CII750

Index českého investora CII750

Zdroj: SwissLife Select

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..