Jiří Klos: Zdražení hypoték následovalo ČNB rychle

Česká národní banka (ČNB) zvýšila základní úrokové sazby začátkem srpna. Jak rychle reagovaly úrokové sazby hypoték? A jak se projevují další omezení hypoték ze strany ČNB na hypotečním trhu? Odpovídá Jiří Klos, vedoucí oddělení Vývoj bankovních produktů Wüstenrot.

Hypoteční trh se mění. Je tak velký zájem o hypotéky, že se Česká národní banka snaží omezovat jejich poskytování. Posledním krokem bylo i zvýšení základních úrokových sazeb. Jak na postupné omezování hypoték reaguje Wüstenrot hypoteční banka?

Ke zvýšení sazeb ČNB došlo na začátku srpna. A ke zvýšení úrokových sazeb hypoték začalo na trhu docházet koncem srpna, to znamená s menším než měsíčním zpožděním. Očekával jsem, že to bude trvat déle. Trh zareagoval rychle.

I my budeme muset dříve či později přistoupit ke korekci sazeb. Zatím to ale nechystáme.

Zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB nebylo prvním opatřením, které tlumí hypoteční trh. Česká národní banka již dříve omezila poskytování hypoték s vyšší LTV. Jak jste na toto zareagovali a jak vnímáte aktuální situaci na trhu?

V době, kdy k omezování vyšších LTV docházelo, jsme již nenabízeli 100% hypotéky. Pro nás toto nebylo žádným způsobem limitující.

Myslím si, že se ČNB snaží snížit rizikovost hypotečních úvěrů a vyvarovat se situaci, ke které došlo před několika lety.

Čtěte na Hypoindex.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..