Kam uložit „přebytečné“ peníze

Přebytek peněz je snem spíše z říše pohádek než realitou všedního života. Přesto vlivem časové nejednoty získání a spotřeby finančních prostředků se občas vyskytnou nahromaděné úspory. A pak vyvstává nerudovská otázka, kam s nimi, aby s časem hodnotu nejen neztrácely, ale přinášely užitek.

Příležitostí, kam uložit volné finanční prostředky, je nespočet – od slamníku přes rozličné finanční produkty, komoditní burzu, drahé kovy, nemovitosti po starožitnosti či kupříkladu známky. Každá možnost má své výhody i nevýhody, každá je vhodná pro někoho jiného, pro jiný objem prostředků a jinou situaci. Zaměřme pozornost na produkty finančního trhu, neboť jsou dostupné téměř každému a jejich nabídka pokrývá téměř celé spektrum likvidity, možných výnosů, rizika a optimálního investičního horizontu.

Běžný účet

Běžný účet rozhodně nepatří mezi spořící instrumenty. Přesto považuji za důležité ho neopomenout – prostředky na účtu uložené jsou bezpečné (až na případ úpadku banky, kdy ani pak střadatel nepřijde o celý vklad), vysoce likvidní (peníze lze vybrat kdykoli pomocí karty, v pracovní době na přepážce nebo do dvou dnů bankovním převodem) a bez výnosů (cosi jako úrok, nabízený některými institucemi, nepokryje ani náklady inflace).

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..