Majitelé domů: Domůžete se náhrady za regulaci nájemného?

Ústavní soud rozhodl. Majitelé nájemních bytů mohou žádat doplacení rozdílu mezi regulovaným a tržním nájemným. Za jaké období? A kdo jim náhradu poskytne? Občas nájemník, občas stát… a občas (zatím) nikdo.

Regulace nájemného je závažný problém, který trápí majitele bytových domů i samostatných nájemních bytů – v nichž bydlí nájemníci užívající stále ještě smlouvy s regulovaným nájmem. Naopak deregulace trápí nájemníky. A jak už to tak bývá, nájemníků je více než majitelů nájemních domů, a proto není divu, že se mnohem raději politici hlasují o prodloužení či pozastavení deregulace než o jejím uspíšení.

Není tak divu, že do roku 2007 chyběla právní úprava jednostranného zvyšování nájemného – tzv. deregulace. Do roku 2002 se regulované nájemné ještě zvyšovalo. Pravda, od roku 1998 jen o míru inflace, ale přeci. Od roku 2002 zvyšování ustalo. A zatímco nájemníci s tržním nájemným platili nájemné podle tržních podmínek, nájemníci v regulovaných bytech platili stále stejně… a reálně tedy méně. Vlastníkům bytů tak nezbývalo než bránit se soudně.

Čtěte na Hypoindex.cz

Vyšlo též na Našepeníze.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..