Marta Gellová: Zkoušky odborné způsobilosti získávají jednotný tvar

„Sektor je dnes zahlcen zprostředkovateli, kteří zprostředkují jeden nebo dva produkty za půl roku nebo za rok,“ říká Marta Gellová, prezidentka EFPA ČR, a dodává: „Všechny kroky legislativy vedou k tomu, aby v oboru zůstali pouze ti, kteří se finančnímu zprostředkování a poradenství chtějí věnovat na plný úvazek.“

Nejstarší povinné certifikace, které EFPA nabízí finančním poradcům, se týkají penzijních produktů. V této oblasti ale došlo již k výrazné redukci se zrušením 2. pilíře penzijního systému. Jak se zrušení 2. pilíře na zkouškách projevilo? Ovlivnilo to zájem o zkoušky?

Zájem o zkoušky je založen na zákonné povinnosti. Zrušení 2. pilíře toto tedy příliš neovlivnilo. Nemohu tedy říci, zda k omezení zájmu došlo.

Jen jako perlička: Dlouho trvalo, než nám ČNB dovolila materii 2. pilíře ze zkoušek vyřadit. U penzí každá akreditovaná osoba má svou vlastní databázi otázek, kdežto až od úvěrů je databáze centrální pro všechny akreditované osoby. Přestože druhý pilíř již neplatil, ještě nějakou dobu jsme museli otázky 2. Pilíře zkoušet.  V rámci akreditace jsme vázáni podmínkami České národní banky a chvíli trvalo, než ČNB vydala oficiální stanovisko, že je možné ze zkoušek dané otázky vyřadit,

U penzijních produktů platí, že se finanční poradce musí nechat každých 5 let přezkoušet. Je o přezkoušení zájem?

Vlna recertifikace se rozběhne teprve na jaře.  S nesplněním odbornosti se váží některá rizika. Pokud vázaný zástupce nestihne opakovanou zkoušku úspěšně složit v době, kdy má ještě platné osvědčení o první zkoušce, je nutné pode ZDPS (viz §83 ve spojení s § 78 citovaného zákona) přikročit k ukončení smluvního vztahu ve vztahu k distribuci doplňkového penzijního spoření (DPS) a případně vymazat příslušnou činnost ze seznamu vázaných zástupců ČNB. Po následném složení zkoušky lze smluvní vztah vázaného zástupce s obchodníkem s cennými papíry či investičním zprostředkovatelem i zápis činnosti obnovit, samozřejmě s novým správním poplatkem. Je proto velmi důležité, aby si poradci svou lhůtu pohlídali a zkoušku udělali dříve, než jim lhůta uplyne.

Čtěte na Investujeme.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.