Tým 5 – Pražské Quadriennale: Tisková zpráva

Festival Pražské Quadriennale o unikátním přístupu k divadelním performancím

Praha, 30. října 2022

Od 8.-18. června 2023 proběhne 15.ročník Pražského Quadrinnale (dále jen PQ) v Pražské tržnici. Letošní ročník s tématem RARE, ve smyslu vzácné, unikátní, ale i syrové. Za Českou republiku se zúčastní dva umělecké subjekty vybrané odbornou komisí. Další informace na www.pq.cz

PQ 2023: RARE

Letošní téma se snaží poukázat na výjimečnost a autenticitu zážitku divadelního umění. Rare neznamená nic než syrový. Syrová důležitost soudržnosti komunity, zážitků i prostorů ve scénografickém odvětví. I přes to, že by mělo být pro nás normální mít možnost se divadel a performativního umění účastnit. Po covidové pandemii víme, že se nejedná o samozřejmost každodenního života, a právě na to chce PQ poukázat. „V rámci PQ 2023 bychom chtěli vytvořit prostor ke sdílení unikátního umění a jedinečné scénografie pramenící z inspirace materiály, originálními uměleckými postupy a inovacemi, které jsou ovlivněny prostředím, lokalitou a geniem loci, ve kterém vznikají,“ říká umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová.

Program PQ

Cílem PQ je vytvořit pro umělce prostor ke sdílení umění a scénografie. Proto bude k vidění několik stovek výstav a divadelních projektů ztvárněných umělci z desítek zemí světa. Platforma se skládá z 3 hlavních segmentů: Výstava zemí a regionů, Studentská výstava a Fragmenty II. V každém segmentu mohou být zastoupeny jednotlivé země pouze jednou.

ČR zastoupení na PQ

Odborná komise vybrala dvě české performance ve dvoukolovém výběrovém řízení. V segmentu výstav nás zastoupí David Možný s projektem Limbo Hardware, který zobrazuje scénografické instalace recyklované z budov v Brně. A Studentskou výstavu zastoupí studenti DAMU s projektem Dopisové divadlo. Jedná se o progresivní koncept inscenací, kde je divák vyzýván ke spolupráci s tvůrčí činností.

Co je to PQ a jeho historie

Pražské Quadriennale se řadí mezi největší mezinárodní festivaly. Soustředí se na scénografii a performance designu. První ročník proběhl v roce 1967 a od té doby se pořádá každé 4 roky.

Pražské Quadriennale scénografie a divadelní prostoru

Prague Quadrennial of Performance Design and Space

www.pq.cz

Pořadatel: MKČR

Organizátor: Institut umění – Divadelní ústav

Telefon: ….

E-mail: ….

5 thoughts on “Tým 5 – Pražské Quadriennale: Tisková zpráva

 1. – „8.-18. června“ – má být „8. – 18. června“
  – „15.ročník“ – chybí mezera za .
  – „Další informace na http://www.pq.cz“ – nehodí se do perexu, ale na závěr TZ
  – „Pražské Quadriennale scénografie a divadelní prostoru“ – divadelního?
  – Informativní
  – dobře použitá citace

 2. Informace v TZ se opakují. Text by mohl být lépe členěn, například tučně zvýraznit perex a další podnadpisy, které se v textu ztrácejí. Fotka by mohla být opatřena popiskem, aby měl čtenář představu o co se jedná.

 3. Líbí se nám, jak stručně a poutavě je akce popsaná. Nechybí ani citace a kompletní kontakty na konci. Pravděpodobně bychom do perexu nepsali poslední větu „Další informace na http://www.pq.cz“, ale zakomponovali bychom ji na konec. Perex by také měl být zvýrazněný tučně nebo kurzívou.

 4. TS podáva dostatočné množstvo informácií. Obrázok vystihuje danú tému, ale ak by sa zmenšil, dalo by sa vyhnúť množstvu medzier medzi slovami, ktoré, po estetickej stránke, pôsobia miestami rušivo.

 5. Chýba medzera za 15. ročník, informácie sa opakujú bolo by možné TZ skrátiť. Za nás zle vybraný formát obrázka. Inak sa nám páči vybraný subjekt.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..