Občane, přiznej se! – podrobný návod

Rok se s rokem sešel a finanční úřad si opět brousí zuby na naše peněženky. Vybavil nás novým formulářem daňového přiznání a naším úkolem je poprat se s ním. Podívejme se podrobně, jak si s daňovým přiznáním poradit lépe než chybující ministerská mašinerie.

Nejtěžší práci budou mít, jako tradičně, osoby samostatně výdělečně činné. Stát je letos pilný a připravil opět nové Přiznání k dani z příjmů fyzických osob, typ B o pouhých čtyřech stranách bez příloh, jehož kolonky ale nejsou o moc přehlednější než v loňském roce. O jeho nepřehlednosti svědčí i skutečnost, že samo ministerstvo v tiskopisu udělalo 19 chyb.

Chyby ministerstva jsou různé – od drobných stylistických (např.: V pokynu k řádku 12: druhé větě text: „ve zdaňovacím období“ má být správně: „za zdaňovací období“.), přes pomíchání řádků (např.: V pokynu k ř.101 údaj v závorce: „(uveďte na ř.107)“ má být správně: „(uveďte na ř.109)“.), po chyby fatální, měnící výslednou daňovou povinnost (např.: ř.418 „Daň celkem“ – údaj v závorce: „(ř.416 – ř.417)“ má být správně: „(ř.416 + ř.417)“.). Vyskytují se však „pouze“ v tištěné podobě a k dispozici je i bezchybná elektronická verze (183,5 kB) ve formátu PDF.

Čtěte na Měšec.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..