Ondřej Černovický: Jako začátečník bych se cestou sólisty už nevydal

„Nerad se nechávám při své práci svazovat,“ zdůvodňuje realitní makléř Ondřej Černovický, proč se vydal na sólovou dráhu a nepřipojil se k žádné z velkých sítí. Proč by se ale na stejnou cestu již nevydal a nováčkovi by ji nedoporučil?

Patříte mezi makléře, kteří nejsou pod žádnou velkou sítí, jako je RE/MAX či Century 21. Co vás vedlo k tomu, že jste se vydal na dráhu samostatného makléře a nešel jste pod některý z velkých brandů?

Nerad se nechávám při své práci svazovat. Mantinely, kde se pohybuji, si rád vytvářím sám. Krom toho v současné chvíli nevidím pro sebe žádnou velkou přidanou hodnotu u těchto sítí. Proto jsem se vydal svou vlastní cestou. Jsem prototyp anti-korporátního člověka. To je moje jakási deformace, moje přesvědčení.

Vůbec to není proto, že bych si myslel, že velké sítě jsou špatné nebo že nemají makléřům co nabídnout. Ale já sám za sebe nejsem přesvědčen o tom, že bych vstupem do některé sítě něco získal. Proto jsem se rozhodl vydat na samostatnou dráhu sólisty. To s sebou pojí spoustu nevýhod, to přiznávám, ale zároveň v tom spatřuji i hromadu výhod.

Jaké výhody a nevýhody v samostatné dráze makléře proti zapojení do velké sítě spatřujete? Co byste poradil makléřům, kteří se rozhodují, zda se vydají na samostatnou dráhu, nebo se připojí k velké firmě?

Kdybych se měl teď rozhodovat a byl na začátku kariéry, tak bych se rozhodně nevydal na dráhu sólisty. Stojí to dost času a peněz, které může člověk ušetřit vstupem do nějaké větší sítě, které mají propracovaný systém školení, spoustu kolegů, kteří se v oboru již delší dobu pohybují. Jako začátečník bych teď na začátku nešel na dráhu sólisty.

Nevýhodou je, že pokud z vlastní iniciativy nezkoumáte, nemáte odkud čerpat know-how a zkušenost. A pro začátečníka je důležitá i sociální interakce s kolegy. A pokud jste sólista, svou roli má i nezastupitelnost, což považuji za dost zásadní nedostatek dráhy sólisty.

Výhodou naopak je, že platí, jaké si to udělám, takové to mám. Sice se rád vzdělávám, rád se školím, ale neumím si představit, že bych trávil 3 – 4 hodiny týdně na školení, protože ty 3 – 4 hodiny by mě stály hodně času, který bych mohl věnovat jinde a vydělat nějaké peníze.

Mně vyhovuje ráno vstát a říci si, co udělám, a mít to tak, jak já chci. Když po mně klient chce nějakou nestandardní záležitost, tak nemusím nikomu zavolat, jestli to mohu udělat, jestli to není špatně. Udělám to tak, jak já a klient potřebujeme.

Jsou typy klientů, kteří půjdou ze svého přesvědčení k velké síti, a pak jsou tu klienti, kteří naopak půjdou po jednotlivci, ve kterém spatřují určitou záruku kvality, protože jednotlivec se nemá za kým schovat.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..