Petr Kratochvíl: Slušné a fér chování je to nejdůležitější

„Etiku spatřuji v tom, co klientovi poradce sdělí a co klient potom ve skutečnosti má,“ říká Petr Kratochvíl z Kapitolu, nominovaný do cyklu rozhovorů s nejlepšími finančními poradci, a dodává: „Několikrát jsem se setkal s tím, že klient má investiční životní pojištění, ale myslí si, že má bezpoplatkový účet s osmiprocentní garancí.“

Poradci, kteří patří k nejlepším ve svém oboru, jsou do cyklu rozhovorů nominováni oslovenými finančně poradenskými společnostmi. V prvním kole cyklu rozhovorů byly osloveny společnosti AWD, Broker Consulting, Fincentrum, Kapitol, OVB, Partners, Sophia Finance a ZFP Akademie.


Byl jste vybrán Kapitolem do cyklu rozhovorů s nejlepšími poradci jako jeden z nejlepších poradců společnosti. Jak přistupujete ke klientům?

Můj přístup ke klientům je především nenucený a proklientský. Je orientován přímo na klienta. Není mým stylem klientovi jen „nabouchat nějaká životka„. Absolvuji řadu schůzek, kde klientovi pouze poradím, jak by měl pracovat s penězi, jak by měl získat kontrolu nad svými prostředky, jestli by neměl omezit přílišnou spotřebu, jak by se měl chovat ke svým penězům. Taková rada mi sice v tu chvíli „finančně“ nic nepřináší, ale podle mých zkušeností se klient v drtivé většině případů vždy „vrátil“ a obchod se uskutečnil.

Etika, korektnost, dlouhodobé počínání. To je můj přístup. Jinak bych pravděpodobně v této branži nebyl 8 let.

Hovoříte o etice. Jedním z největších dilemat provizně placeného poradenství je etická otázka, kdy proklientsky pracující poradce je méně zaplacen než „poradce“, který prodává produkty podle výše provizí bez ohledu na potřeby klienta.

Méně – více zaplacen…. já etiku spatřuji spíš v tom, co klientovi poradce sdělí a co klient potom ve skutečnosti má. Několikrát jsem se setkal s tím, že klient má investiční životní pojištění, ale myslí si, že má bezpoplatkový účet s osmiprocentní garancí. V tomto já spatřuje největší neetičnost – ve formulaci řešení. Klienti mají investičko jako všelék na všechno, a to není dobře. Nehledě na to, že ho mají třeba nastavené úplně nesmyslně proti jejich potřebám.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..